Rekuperatory

HOME / oferta / Rekuperatory
Rekuperatory

Specjalizujemy się w kompleksowym montażu najwyższej jakości systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.

Gwarantujemy efektywną wentylację w każdym pomieszczeniu przy zachowaniu maksymalnych oszczędności energii z powietrza wywiewanego.

Otrzymasz fachowe doradztwo, które obejmuje min. :

  • indywidualną ofertę na montaż rekuperacji,
  • pomoc w wyborze optymalnego rekuperatora,
  • w zakresie doboru oraz  rodzaju instalacji.

Masz pytania?

Napisz do nas: biuro@ekoinstalacje.pl

Zadzwoń: 604 296 362  lub skorzystaj z formularza wyceny.

Trochę teorii

Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) to nowoczesny system mechanicznej kontroli obiegu powietrza w domu. Głównym elementem tego systemu jest urządzenie zwane rekuperatorem. Dzięki niemu użytkownik może w bardzo wysokim stopniu nadzorować proces wymiany powietrza oraz odzyskiwać nawet do 95% ciepła utraconego przez wywiewanie. Tym co zdecydowanie różni rekuperację od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej jest jej energooszczędność. Koszty ogrzewania domu przy sprawnym działaniu tej metody mogą znacznie spaść, nawet do 40 %! Rekuperacja to obecnie niezbędne rozwiązanie w dziedzinie projektowania budynków, wprowadzające mechaniczną wentylację w zupełnie nowe standardy.

Gdzie można ją zastosować?

W nowym budownictwie domów pasywnych, hybrydowych oraz szeroko rozumianych budynkach energooszczędnych, gdzie podsystemy dostarczające ciepło oraz systemy elektryczne są ściśle ze sobą połączone.

Jak to działa?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, której dwie zasadnicze funkcje sprowadzają się do efektywnej wymiany powietrza oraz odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Innowacyjność polega na tym, że świeże powietrze wpływające do pomieszczenia zgodnie z ogólnymi zasadami wentylacji, jest ogrzewane powietrzem wywiewanym. Dzięki temu ogrzewanie przebiega praktycznie bez dodatkowych nakładów energii. Przykładowo: przy temperaturze wynoszącej na zewnątrz 2 stopnie, w klasycznej wentylacji system grzewczy potrzebuje ogrzać zimne powietrze z zewnątrz o 18 stopni, aby osiągnąć 20 stopni oczekiwane przez mieszkańców. Przy zastosowaniu systemu rekuperacji – układ grzewczy potrzebuje uzupełnić niewielką amplitudę pomiędzy temperaturą powietrza wywiewanego, a temperaturą powietrza oczekiwaną przez mieszkańców. Zazwyczaj różnica jest nieduża i wynosi zaledwie kilka stopni. Aby podgrzać powietrze o kilka stopni potrzeba dużo mniej energii niż aby podgrzać je o kilkanaście stopni. Pod tym względem rozwiązanie to ma znaczną przewagę nad klasyczną metodą wentylacji.rysunek_wentylacja

Jakie korzyści płyną z posiadania rekuperacji?

1. Sprawna wentylacja

Jeśli system wentylacji jest skuteczny – pracuje cały czas na umiarkowanych obrotach zapewniając prawidłowy obieg powietrza w budynku. Klasyczna wentylacja grawitacyjna nie zawsze może zapewnić ciągłość działania, ponieważ często nie pracuje optymalnie. Jest kilka przyczyn, które uniemożliwiają sprawny obieg powietrza. Pierwsza to brak swobodnego przepływu powietrza miedzy kominem czy kominem i wywiewnikiem dachowym, a rozszczelnionym budynkiem. Jest on najczęściej spowodowany niestarannym wykonaniem różnych prac budowlanych i wykończeniowych, np. stolarki okiennej. Druga to niesprzyjające warunki atmosferyczne: niska temperatura i silny wiatr. Im większa różnica pomiędzy temperaturą w budynku, a tą na zewnątrz – tym intensywniejsza praca wentylacji. Siła ciągu w kominie wentylacyjnym zależy od różnicy w gęstości powietrza ciepłego i zimnego. Ciągle pracująca wentylacja to zwiększone koszty ogrzewania zimnego powietrza napływającego w szybkim tempie z zewnątrz. W zimie niestety jest to często nieuniknione. Z kolei w lecie, przy wyrównaniu temperatur wewnątrz i zewnątrz może nastąpić brak przepływu powietrza nawet przy długotrwałym otwarciu okien.

2. Energooszczędność.

W przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej odzyskiwanie ciepła w ogóle nie występuje, a wytworzone ciepło jest bezpowrotnie tracone. Straty ciepła mogą wynieść około 55%. Rekuperacja pozwala na odzyskanie nawet do 80 % ciepła wytwarzanego przez układ grzewczy w wyniku wykorzystania powietrza wywiewanego. Koszty ogrzewania znacząco wtedy spadają. Niektóre modele rekuperatorów (np. obrotowy) umożliwiają też odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co dodatkowo zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza.

3. Niższy koszt systemu grzewczego

W sezonie zimowym w budynku wyposażonym w tradycyjny system wentylacyjny, układ grzewczy musi pracować na wysokich obrotach. Spowodowane jest to sporą różnicą między zazwyczaj ujemną temperaturą zewnętrzną, a dodatnią temperaturą wewnątrz budynku. Przy wysokich mrozach układ grzewczy musi podgrzać powietrze nawet o kilkadziesiąt stopni. Zastosowanie systemu rekuperacji pozwala na zmniejszenie użycia układu grzewczego. Odzyskuje on ciepło z powietrza wywiewanego, więc różnica miedzy poziomem temperatury oczekiwanej przez domowników, a poziomem temperatury wywiewanego powietrza nie jest aż tak duża jak przy tradycyjnej wentylacji. Dzięki temu można zainstalować układ grzewczy o mniejszej mocy, co przekłada się na realne zmniejszenie kosztów grzejników, pieca czy pętli podłogowej.

4. Kontrola nad obiegiem powietrza w budynku

Kontrolowanie systemu wentylacyjnego umożliwiają różnego rodzaju sterowniki i czujniki regulujące nie tylko wydajność czy poziom wilgotności, ale również stopień zintegrowania rekuperacji z systemem zarządzania „inteligentnym domem” (czyli BMS – Building Management System, zintegrowanym systemem zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi m.in. do maksymalizacji funkcjonalności czy bezpieczeństwa i minimalizacji kosztów eksploatacji oraz modernizacji). Im więcej możliwości ma układ sterowania, tym większą mamy kontrolę nad działaniem systemu wentylacji i tym bardziej możemy go dopasować do indywidualnych potrzeb, a co za tym idzie – obniżyć koszty zużycia energii.

5. Świeże powietrze

Właściwie każdy rekuperator jest fabrycznie wyposażony w zestaw filtrów, jednak można go również uzupełnić w specjalne układy uzdatniające jakość wentylowanego powietrza, np. filtry węglowe albo jonizatory. Niezależnie od skuteczności filtrów, powietrze trafiające do pomieszczeń dzięki rekuperatorowi jest i tak czystsze od powietrza trafiającego przez okno. Rekuperacja gwarantuje pozbycie się zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, pary wodnej, nieprzyjemnych zapachów, oparów farb, dymu papierosowego. Długotrwałe przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach, w których panuje zaduch może powodować efekt tzw. „chorego domu”. (inaczej: SBS – Sick Building Syndrome). Objawy obejmują zaburzenia koncentracji, zmęczenie, bóle głowy, nudności, podrażnienie błon śluzowych i są wywoływane nadmiernym stężeniem kurzu, dwutlenku węgla i pary wodnej w powietrzu. Ustępują dzięki uzyskaniu dostępu do świeżego powietrza. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to logiczne rozwiązanie przy takich dolegliwościach.

6.Zapobieganie nadmiernej wilgotności, pleśni i wilgoci

Przy zastosowaniu nieefektywnego systemu wentylacyjnego w pomieszczeniach często może zalegać wilgotne powietrze, które jest idealną pożywką dla różnego rodzaju grzybów i pleśni. Ich skuteczne usunięcie zależy nie tylko od zastosowania środków chemicznych czy odpowiednich farb, ale przede wszystkim od sprawnie działającej wentylacji. Najlepiej jest przeciwdziałać rozwojowi grzybów i pleśni poprzez odpowiednią filtrację powietrza i zamontowanie sprawnego systemu wentylacyjnego. Rekuperacja świetnie się tutaj sprawdza.

7.Mniejsze stężenie kurzu i innych substancji alergizujących (np. zarodników pleśni) w powietrzu

Kurz to mieszanina pyłu, drobinek piasku i ziemi, włókien z ubrań, roztoczy, pyłków roślin, zarodników grzybów i wielu innych substancji, które mogą powodować alergię. Filtry zamontowane w rekuperatorze gwarantują żądaną czystość powietrza dostarczanego do pomieszczenia. Należy je wymieniać co ok. 3-6 miesięcy, aby nie dopuścić do nierównomiernego przepływu powietrza i zalegania alergenów w powietrzu. Dla alergików to nieocenione rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

1. Rodzaj wentylatora

Najnowocześniejsze są wentylatory komutowane elektronicznie (inaczej: stałoprądowe). Charakteryzują się mniejszym poborem prądu, większa trwałością oraz mniejszym poziomem hałasu. Przy wyborze urządzeń należy pamiętać o tym, że sprawność działania całej instalacji zapewniają nie tylko wentylatory, ale i inne elementy całego systemu, np. nagrzewnice. Nie zawsze najmniejsze zużycie energii przez same wentylatory gwarantuje odpowiednią wydajność.

2. Wydajność i tzw. spręż

Wydajność (w m3/h) pokazuje nam ile powietrza rekuperator jest w stanie przetłoczyć w ciągu jednej godziny. Im większy opór ma do pokonania strumień powietrza w kanałach wentylacyjnych, tym mniejsza wydajność. Zdolność do przetłoczenia powietrza przez rekuperator i instalacje wentylacyjną to tzw. spręż. Spręż dyspozycyjny rekuperatora powinien być większy niż opór instalacji, w przeciwnym razie wentylacja nie będzie mieć pożądanej wydajności.

3. Wymiennik ciepła

Za jego pomocą jest realizowany odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Jest kilka rodzajów konstrukcji wymiennika: krzyżowy, obrotowy, złożony i przeciwprądowy. Najwyższą efektywnością odzysku ciepła charakteryzuje się ostatni typ wymiennika, czyli przeciwprądowy. Jego konstrukcja pozwala na podgrzanie lub ochłodzenie strumienia powietrza do temperatury wlotowej drugiego strumienia i na wydłużenie czasu w którym powietrze wywiewane przepływa obok nawiewanego. Dzięki temu odzysk ciepła jest wyższy niż w wymiennikach innego typu.

4. Obudowa

 

Rekuperator dobrego producenta ma solidną, trwałą, ergonomiczną i dobrze zaizolowaną obudowę. Dokładna izolacja ma zasadniczy wpływ na straty energii oraz hałas. Dobrze jest jeśli ma kilka wariantów połączenia z całą instalacją.

 

5. Automatyka (sterowanie)

Im bogatsza automatyka, tym mniejsze zaangażowanie użytkownika w pracę systemu wentylacyjnego i tym większe dopasowanie pracy systemu rekuperacji do naszych potrzeb. Często jednak rozbudowany sterownik generuje dodatkowe koszty. Najprostsze stosowane dziś sterowniki zapewniają możliwość regulacji pracy wentylatorów rekuperatora w kilkubiegowym zakresie i jest to wystarczające minimum, jakie użytkownik rekuperatora powinien posiadać.

Filtry

Ponieważ filtry w rekuperatorze należy wymieniać co kilka miesięcy, dobrze jest unikać rekuperatorów, których roczny koszt filtrów przekracza kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Poziom hałasu

Im niższa emisja hałasu z urządzeń wentylacyjnych tym większy komfort użytkowania i większa elastyczność w wyborze miejsca zamontowania rekuperatora. Należy więc wybierać urządzenia z najniższym poziomem dźwięku.

Powyższe rozwiązania są tylko propozycją i generalnie odradzamy samodzielny wybór urządzeń. Zakup instalacji wentylacyjnej jest jednorazowy, ponadto przeciętny użytkownik ma tylko trochę wiedzy teoretycznej, a praktycznej właściwie nie posiada. Projekt rekuperacji wraz z doborem urządzenia powinien wykonać specjalista.

<< WRÓC